Nové povinnosti pro výrobce a distributory výrobků z révy vinné

header-bottle-mobile


Vinařům, zpracovatelům hroznů a distributorům výrobků z vinné révy vzniká podle čl. 6 pátého odstavce nařízení (EU) 2021/2117 nová povinnost: od 8. prosince 2023 musí na obalech svých výrobků uvádět také výživové údaje a seznam složek. O jaké údaje jde? Co a jak označovat? Co to pro výrobce v praxi znamená? Pokusili jsme se pro vás z předpisu vytáhnout to nejpodstatnější (čerpali jsme z těchto informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která bude plnění nové regule kontrolovat).
sp-header-bottle


Povinné údaje

• Povinné výživové údaje


Energetická hodnota: musí být uvedena v kJ (kilojoulech)i v kcal (kilokaloriích) v daném pořadí (lze použít zkratku kJ/kcal). Uvedená hodnota se vztahuje na 100 ml nápoje.

Množství tuků, nasycených mastných kyselin (dále jen „NMK“), sacharidů, cukrů a bílkovin.

• Složení


Všechny přídatné látky použité při výrobě produktu z révy vinné, které jsou stále přítomny v hotovém produktu (i ve změněné formě).

Všechny pomocné látky použité při výrobě, které způsobují alergie nebo nesnášenlivost.

Co a jak označovatOznačování se týká produktů vyrobených po 8. 12. 2023

Pozor:
Výrobou je chápán proces kvašení (prvotní nebo druhotné), jehož výsledkem je vznik výrobku z révy vinné. Plnění výrobku do nádob a jeho označování se pro tyto účely nezahrnuje do výroby produktu. Povinnost tak bude dopadat např. na vína s přívlastkem slámové víno, ledové víno ročníku 2023 nebo šumivá či perlivá vína, jejíchž sekundárná kvašení proběhlo po tomto datu.
 • Výživové údaje a seznam složek je nutné uvádět v označení výrobků (tuzemskýchi zahraničních) naplněných do obalů určených pro spotřebitele.

 • Údaje musí být uvedeny v jazyce snadno srozumitelném spotřebitelům v členských státech EU, kde je potravina uváděna na trh.V ČR je požadována – překvapení! – čeština.

 • Nabízíte-li výrobky prostřednictvím e-shopu, musí být povinné údaje (tedy i seznam složek a výživové údaje) k dispozici před dokončením nákupu i v okamžiku doručení. My si to překládáme tak, že údaje musí být uvedenyu produktu na webu i na lahvi.

 • Má-li být víno z přepravních nádob plněno do obalů pro spotřebitele, musí být tyto údaje poskytnuty např. prostřednictvím průvodních dokladů.
Označovat nemusíte:
 • • Produkty vyrobené před 8.12. 2023.
 • • Pokud je víno určeno k prodeji jako sudové, čepované nebo rozlévané.

Elektronické prostředky

 • Požadované údaje můžete uvést slovně na obalu či etiketě, ale praktičtější je uvedení elektronickými prostředky, tedy jakýmkoli strojově čitelným kódem, který poskytuje přímý přístup k povinným informacím. Zařízení s univerzálním přístupem (chytrý telefon) musí být schopen přečíst/naskenovat kód a okamžitě jej převést na adresu URL.
 • Kód musí být doprovázen informací, že obsahuje konkrétní údaje (výživové hodnoty, seznam složek).
 • Údaje poskytnuté elektronickými prostředky NESMÍ zobrazovat jiné informace určené k prodejním nebo marketingovým účelům. Zároveň nesmí být shromažďovány nebo sledovány žádné údaje o uživatelích.
 • Pozor:

  To tedy znamená, že povinnost není možné splnit na internetových stránkách výrobce, protože ty obsahují informace relevantní pro marketing nebo údaji o prodejci. Kromě toho internetové stránky běžně sledují informaceo uživatelích.

Řešení jménem QR víno


V naší digitální agentuře Adbros jsme vytvořili aplikaci QR víno, která tuto novou povinnost elegantně vyřeší. Aplikace umí každé odrůdě či šarži přiřadit všechny potřebné hodnoty, následně sama vygeneruje QR kód, k němuž vytvoří jednoduchou webovou stránku se všemi povinnými údaji. Zákazník se tak jednoduše dostane k informacím, vy bez námahy splníte povinnost, a ještě získáte spolehlivou evidenci na jednom místě.
 • Legislativní povinnost splněna
 • Přehled všeho na jednom místě
 • Elegantní řešení povinného textu
Líbí se Vám aplikace QR víno a rádi byste s námi spolupracovali na dalších digitálních projektech? Mimo vývoj mobilních a webových aplikací se věnujeme také digitálnímu marketingu nebo grafickému designu. Potřebujete sestavit digitální řešení na míru? Zanechte nám na sebe kontakta my se o Vám ozveme.

Jsme rádi, že máte zájem

Stačí se nám jen ozvat, my už se o vše postaráme. Vyplňte některý z kontaktů a my se Vám ozveme následující pracovní den.